Kategoriler

Ziyaretçi Defteri

BİZE YAZIN

Mesaj Listesi

Arda Deniz

2014-08-04 16:31:27

Gerçekten çok güzel bir site olmuş. 

Alanyazınında çalışanlar için pek kıymetli bir site; zengin görsel mâteryaller ve her türlü içerik bulunmakta...

Bu târz çalışmalarla gerek Selçuklu gerekse de diğer Ortaçağ Tarihçilerî buradan dâhâ fazla yararlanma imkânı bulabileceklerdir.

Emeğinize sağlık, sonsuz teşekkürler...


tahsin

2014-06-04 19:47:26

Allah c.c.gani gani rahmet eylesin, sevenlerine sabır versin,mekanı cennet olsun.hepimizin başı sağolsun..........


SUAT UZUN

2013-05-27 17:54:48

Sevgili Hasan Beden kardeşim. Sizi tebrik ediyorum, başarılarınızın devamını diliyorum.

 


İSMET

2013-01-10 13:57:27

ÇOK GÜZEL BİR ÇALIŞMA TEBRİK EDİYOR BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLİYORUM 


Жулдыз КАНАПИЯНОВА

2012-12-18 13:58:00

Hasan Bey, ellerinize sağlık. Yapmış olduğunuz koleksiyon muhteşem. Bir hayranınız olarak başarılarınızın devamını diliyorum.

Супер коллекция супер архив для всех кто коллекционирует подобную ценность всей истории. Большое спасибо Вам за это. Удачи в дальнейшем.


Tahsin

2012-05-01 15:25:31

Hocam son çalışmanızı gördüm, gözlerim silinmiş saat camı gibi pırıl pırıl oldu. Çalışmalarınızın devamını dilerim, saygılar.


Av.Suat Uzun

2012-04-23 23:35:44

Üstad tebrik ederim, Samsun Müzesi koleksiyonerlerinden Av.Suat Uzun. İslami sikkeler üzerine, işin hakkını veren bir koleksiyonerle tanışmak, gerçekten onur verici. Bizde de, 1.500'ün üstünde islami var, ama ne yazık ki hiç ilgi duyamadık. Bizde ağırlık Pontos/Amisoy, Grek, Grek-Roma ve Erken Roma sikkeleri. Başarılarınızın devamını dilerim. 


Adil Evren

2012-02-26 10:22:10

Anadolu arkeolojisi ve sikke çalışmaları konusunda göstermiş olduğunuz bu çabayı ve gayreti kutluyorum. Sizi otuz yıldan bu yana tanıyorum, şunu söyleyebilirim ki her yıl kendi içinde ayrı bir çabanın gelişmesini başardınız. Özellikle bu site ve bu sikkeler konusunda ki çalışmalarınızla örnek olacak bir başarı sağlamış oldunuz. Gelecekteki çalışmalarınız için başarılar diliyorum. Müzelere ve müzecilere katkınız son derece önemli ve büyük olmuştur. Selamlar.

Arkeolog Adil Evren


ümit özer

2011-12-26 18:25:39

Atalarımız boşuna dememişler,''Çıraklığınızı yapmadığınız işin, ustası olamazsınız'' diye. Hasan beyin küçük yaşlarda ve severek başladiği merak, cıraklık ve sonunda bir ustanın meydana çıkarttığı koleksiyon hepimizin gözleri önünde. Şapka çıkartılacak bu eserin önünde, kendi çapında bir koleksiyoner olarak eğilirim.

Saygı ve hürmetlerimle,


Arda

2011-12-23 08:55:23

Faydalanılabilecek güzel bir siteye daha kavuşmuş olduk, emeği geçenlere sonsuz teşekkürler.


MANSİYA ZORMANOVA

2011-11-05 17:55:11

Hasan Bey, bu emeğinize değer biçilmez, başarılarınızın devamını dilerim!


MERAL HIZIROĞLU

2011-10-11 18:44:14

Gerçekten müthiş bir site olmuş...Şaşkınlıkla ve öğünçle izledim..Gelecek nesile ve bu konuda ilgi duyanlar için çok güzel bir site hazırlamışsınız..Övgüye değer..Supersiniz..:)) Başarılarınızın devamını diliyorum..Sevgilerimle..

Meral Hızıroğlu...


Gültekin Teoman

2011-09-26 07:54:59

Sayın Hasan Mert Kaya,

Göndermiş olduğunuz mesaj için teşekkür ederiz.


Sikkeler üzerinde yer alan filigran sitede kullanılan fotoğrafların iznimiz olmadan alınıp başka sitelerde kullanılmasını önlemek içindir.
www.eroncoins.com sitesinde yer alan fotoğraflar filigransız olduğu için kaçak kazı gibi illegal işler ile uğraşan insanlar tarafından hazırlanan sitelerde izinsiz olarak kullanılmaktadırlar.


Sitemiz Mozilla Firefox ile daha seri bir şekilde gezilebilmektedir. Bedencoins'in ana sayfasında banner'ın en sağında yer alan GİRİŞ butonumuzu gördüğünüzü zannediyoruz. Sadece kayıtlı üyeler sikke resimlerini filigransız ve yüksek çözünürlükte inceleyebilirler. Ayrıca üyeler, sikkelerin ön ve arka yüz tanımlarını içeren bölümlere de erişim hakkına sahiptirler. Sitede yer alan sikkelerin bir bölümü yayınlanmış olup bunlarla ilgili makaleler de yine sadece üyelerin kullanımına açıktırlar. Üyelik ise tamamen ücretsizdir. (Admin onayından sonra üyelik bilgileri gönderilmektedir.)


(Sikke resimlerinin solunda yer alan envanter numarasını tıkladığınızda yeni bir sayfa açılmaktadır. Gelen sayfada yer alan fotoğrafı tekrar tıklarsanız 700 X 350 piksel boyutundaki halini bulabilirsiniz. Belki gözünüzden kaçmış olabilir diye yazma ihtiyacı duyduk.)
Sikkeler hakkında yapmış olduğunuz saptamalar ile ilgili olarak da şunları söyleyebiliriz.


330 no'lu sikkenin Anonim bölümünde yer alması üzerinde yer alan damganın okunaksız olmasındandır. Ebu Said ismi okunaklı olmasına rağmen sitemiz Anadolu Beylikleri Sikkelerini içerdiğinden İlhanlılar diye bir bölüm açılması gerekli görülmemiştir. Eğer İlhanlılar diye bir bölüm bulunsaydı söz konusu sikke hem Ebu Said bölümünde hem de Anonim bölümünde yer alacaktı. Söz konusu sikkeler sizin de bildiğiniz gibi beylikler tarafından İlhanlı Sultanı adına kestirilmişlerdir. Üzerinde yer alan damgaya göre ilgili bölümlere yerleştirilmişlerdir.
(Süleymanşehir damgası / Eşrefoğlu gibi)


431 no'lu sikkemiz Karesi Bey dönemine aittir.
7-9 Nisan 2011 tarihinde gerçekleştirilen Uluslararası Bergama Sempozyumu'nda Betül Sağıt ve Gültekin Teoman tarafından hazırlanan "Karesi Beyliği Sikkeleri" başlıklı bildiride söz konusu sikke ve İzmir Arkeoloji Müzesi'nde yer alan Karesi Beyliği'ne ait toplu bir buluntu ilk defa bilim dünyasına tanıtılmıştır. Sunulan bildiri bilim kurulu tarafından titizlikle incelenmiş ve yayınlanmaya hak kazanmıştır. Şu an basım aşamasında olan söz konusu bildiriyi okuduğunuzda bize hak vereceğinizi zannediyoruz.


435 no'lu sikkede "Alaiye" kelimesinin yazmadığını ifade etmişsiniz. Sikkede saat 6 yönünde (A)laiye kelimesi gayet net bir şekilde görülüyor. "Elif" harfi "ye" harfine doğru yatık yerleştirildiğinden iki harf birleşmiş ve okunmasını bir miktar güçleştirmiştir. Başka bir kalıp örneği için http://www.eroncoins.com/sikkeler.php?env=586 inceleyebilirsiniz.
402 no'lu sikkemiz Manavgad darplıdır. ("Mim" ve "nun" harfleri net bir şekilde görülmektedir. "vav", "gayın", "elif" ve "dal" harfleri damganın arka yüzüne denk geldiği için düzleşerek kaybolmuştur.)
Veritabanındaki darp yeri bilgisi kopyala-yapıştır hatası sebebiyle Alaiye olarak görünmektedir.
Bu hata uyarınız üzere 08.09.2011 tarih ve saat 21:12 itibariyle düzeltilmiştir. Teşekkür ederiz.


403 no'lu sikke üzerinde tarih bulunmadığı için hangi Alaiye beyine ait olduğunu tespit edebilmek sadece kalıp ilişkileri ve metroloji ile mümkündür. Tarihsiz olması sebebiyle Alaiye Anonim Bölümünde yer almaktadır. Sikke tabii ki İlhanlı Sultanı Olcayto Hüdabende Muhammed adına Alaiye Beyleri tarafından kestirilmiştir. Sikke üzerinde yazan metinleri üye olmadığınızdan dolayı göremediğinizden bu şekilde bir yorum yaptığınızı zannediyoruz.


432 no'lu sikkenin hatalı okunduğunu ifade etmişsiniz. Ancak neyin veya neresinin hatalı olduğunu belirtmemişsiniz. Sikke ile ilgili bilgiler şu şekildedir.
Sahibata Beyi Muzaffereddin Devle (H. 684-734) tarafından İlhanlı hükümdarı Gazan Mahmud Han adına Karahisar kentinde H. 699 senesinde kestirilmiştir.
Sikkenin ön yüzünde "Han-ı Azam Kazan Sultan Mahmud Halledallahü Sultanehu Duribe bi-Karahisar-ı Devle"
Arka yüzünde ise "Kelime-i Tevhid, etrafında Duri(be) .... sene seb'a mie". yazılıdır.
Bu bilgilerin hangi bölümü veya bölümleri size göre hatalı ise tarafımıza ilettiğinizde memnuniyetle cevaplayabiliriz.


434 no'lu sikke konusunda da sadece "hatalı okunmuş" şeklinde bir ifade kullanmışsınız. Bu sikke ile ilgili bilgiler de aşağıdadır.
Sikke, Sahibata Beyi Muzaffereddin Devle (H. 684-734) tarafından Anadolu Selçuklu hükümdarı III. Alaeddin Keykubad adına Sarıkavak kentinde H. 700 senesinde kestirilmiştir.
Sikkenin ön yüzünde "Es-sultan'ül azam Alaeddünya veddin Ebu'l feth Keyk(ubad) bin Feram(urz)"
arka yüzünde ise "Kelime-i Tevhid duribe bi-Sarukavak seb'a mie". yazılıdır.


Yaptığınız yorumlar için tekrar teşekkür ederiz.
Saygılarımızla.


Gültekin Teoman
Sanat Tarihçisi - Nümismat


Hasan Mert Kaya

2011-09-08 16:05:34

Öncelikle çalışmalarınızdan ve sitenizden dolayı sizi kutlar ve çalışmalarınızda başarılar dilerim. Sizin gibi koleksiyoncuların bulunması Türk-İslam nümismatiği adına çok sevindirici bir gelişme. Umarım koleksiyoner sayısı artmaya devam eder.

Bununla birlikte bazı eleştirilerde de bulunmak isterim. Genel olarak, sikke resimleri büyütüldüğünde resimlerin üzerinde yazan bedencoins yazısını çok yanlış ve kaba bulduğumu belirtiyorum. Bu uygulama sikkelerin okunmasını ve anlaşılmasını güçleştiriyor. Temel amacı bilgiyi paylaşmak olan bir siteye de yakışmıyor doğrusu.

Anonim olarak belirttiğiniz 330 no.lu sikke esasen anonim değil. Ancak üzerindeki bedencoins ibaresinden okunması güçleşiyor. Karesi Beyliği bölümünde Karesi Bey adına yayınlanan sikke hatalı. Sikkenin herhangi bir yerinde Karesi Bey’e ait bir isim, darp yeri ve tarih bulunmuyor. 435 no.lu sikke de Alaiye darbı yazmıyor. Aynı şekilde 402 de hatalı okunmuş. 403 no.lu sikke neye ve kime göre anonim? Bir sikkenin anonim olabilmesi için üzerinde herhangi bir sultanın, idarecinin adı yazmaması gerekir. Bu sikke de çok net olarak Gıyaseddünya ve’d din Hüdabende Muhammed yazılı. Bu sikkeye hangi nedenle İlhanlı sikkesi demiyorsunuz? Sahibata olarak belirtilen 432 ve 434 no.lu sikkeler de hatalı okunmuş.

Genel olarak baktığımda ilk göze çarpanlar bunlar.

Başarılar, iyi çalışmalar.


Agop Lektesyan

2011-09-02 17:45:49

Öncelikle Anadolu'muzun karanlıkta kalmış bu sahifesi ile ilgili yapmış olduğunuz ilmî çalışmaya olan hayranlığımı ifade etmek istiyorum.

39 sene boyunca tarih öğretmenliği yapmış bir insan olarak başarılarınızın devamını diliyor, saygılarımı sunuyorum.


Ece TEMIZ MALKOC

2011-08-27 07:36:54

Hasan abi ellerinize sağlık, harika bir web sitesi olmuş. Yıllarca sürdüğünü öğrendiğimbu çalışmanız da türk tarihini, insanda merak ve ilgi uyandıran zevkli bir boyuta taşımış. Kızıma ve tüm dostlarıma tavsiye ettim, çok teşekkürler...


Ebubekir Sıddık IŞIK

2011-08-09 00:35:46

Selamunaleyküm. Sitenizi inceledim. Anadolu Beylik Sikkeleri hakkındaki bilgiye bu site sayesinde doydum diyebilirim. Sitenizin meraklısı ve araştırmacısına bu alanda ciddi bir kültür hizmeti vereceğinden eminim. Sitenizi elimden geldiğince takip etmeye çalışacağım. Çalışmalarınızda başarılarınızın devamını dilerim.

Saygılar.

Ebubekir Sıddık IŞIK

Geleceğin Koleksiyoner Adayı


tahsin Burgaz

2011-08-02 13:03:42

Hocam tebrikler, muhteşem bir çalışma olmuş.


Bekir Akçay

2011-08-01 16:58:41

Beylikler döneminde basılan sikkelerin bu derece güzel olabileceğini düşünmemiştim.

Bugüne kadar gördüğüm en muhteşem site.

Tekrar tekrar tebrik ediyorum.


agemlak

2011-07-31 14:15:48

çalışmalarından dolayı tebrikler devamını bekliyoruz..

likyalılara kadar


MİNE BEŞİKCİOĞLU

2011-07-30 19:49:06

ÇOK GÜZEL OLMUŞ ELİNİZE YÜREĞİNİZE SAĞLIK ENİŞTE


Cemil Ülkü

2011-07-29 17:23:00

Başarılarınızın devamını dilerim.Ellerinize sağlık...


Doc

2011-07-22 16:47:00

Bu müthiş çalışma için emeği geçen herkese teşekkürler.